TOKAT'LI STK 'LAR
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN...30 Ağustos Zafer Bayramı önemi nedir, neden kutlanıyor? 30 Ağustos 1922'de ne oldu?

Türk ordusu; emperyalist işgalci güçleri Anadolu'dan temizlemek için 26 Ağustos'ta Afyon'da Büyük Taarruz'u başlatmış ve Dumlupınar'da Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün idaresinde düşmanlar imha edilerek zafere ulaşılmıştır. Bu büyük zaferin bu yıl 98. yıl dönümünü kutluyoruz.

Zafer Bayramı; 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmi, ulusal bir bayramıdır.

Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Başta kurtarıcı ve kurucu önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere; vatanın ve milletin varlığı, bağımsızlığı için canlarını vefada etmiş tüm şehit ve gazilerimize Tanrı'dan rahmet diliyor, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Cemal Kutlu
TOSİAD Genel Başkanı


  
855 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın