TOKAT'LI STK 'LAR
Sadık SAPER
sdkspr1968@hotmail.com
TOSİAD serüvenim...
05/02/2020

TOSİAD serüvenim;

Kuruluşundan itibaren takip ettiğim ve aktif çalışmalarına üye olarak katıldığım TOSİAD ’ımızın 24 Ocak 2016 tarihindeki 2. Olağan genel kurulunda seçilen yönetim kurulunda basın-yayından sorumlu genel başkan yardımcısı olarak görev aldım.

Tokat’tan başlayarak milletimize ve devletimize hizmet yöntemlerimden biri olan Tokatlı STK’ları bu sayede daha iyi tanıdım. Yönetim kurulu arkadaşlarım ve derneğimiz kurucu genel başkanım Sayın Dursun BAYRAM ’ın görevi istek ve destekleriyle 19 Kasım 2016 tarihli olağanüstü genel kurul sonrası genel başkanlık görevini  üstlendim ve iş yoğunluğum nedeniyle 19 Mayıs 2018 tarihinde yönetim kurulu üyemiz Sayın Abdülkadir ŞAHİN’e devir ettim.

Onur ve gururla görev yaptığım genel başkanlık dönemim içerisinde yönetim kurulu arkadaşlarımızla TOSİAD isminin marka tescilini aldık. En önemlisi de bu onurlu görevi Atamızın huzurunda kurucu genel başkanım Sayın Dursun BAYRAM ’dan devir alarak başlattığım bir ilki, yine aynı şekilde genel başkanım Sayın Abdülkadir ŞAHİN ’e görev devir ederek bir gelenek başlattım ve kendisi de aynı şekilde şimdiki genel başkanım Cemal Kutlu’ya görevini devir etti. Böylece Anıtkabir anı defterine TOSİAD adının 3. Kez yazılarak Atamız huzurunda görev devir teslimini başlatmış olmanın onurunu yaşadım.

Adı ne olursa olsun, STK genel başkanlığının hiç vazgeçilmez olmadığını, sadece özverili bir hizmet gerektirdiğini ama asla bir çıkar aracı olmadığını ve bu koltuklara yapışmamak gerektiğini bilmeyenlere de anlatmak için; yönetim, denetim ve danışma kurulu üyelerimizin ısrarlı itirazlarına rağmen bu onurlu görevden huzurla ayrılmanın gururunu yaşadım. Bir Tokatlı ve TOSIAD üyesi ya da neferi olarak tüm üyelerimiz gibi genel kurulumuzun seçtiği her genel başkanla hizmete devam edeceğim.

Tokatlı STK’lardaki en büyük sorunu olarak, yöneticilerinin koltuklara yapışıp, projesiz ve hedefsiz çalışmaları ve hiç bir hizmet üretmedikleri halde ısrarla uzun yıllar göreve devam etmeleri ve bu alanda gençlere çalışmaları için hiç yer açmadıklarını gördüm. Eleştiriye kapalı işlevsiz STK yöneticileri yerine, genç yöneticilerin görev alarak, daha aktif çalışmalar yapılmasını diliyorum. Hep, ben-ben yerine biz diyebilenler ancak başarılı olurlar.

İlimiz Tokat ve Tokatlılar için hizmet ettiğine inanmadığım STK’lar birer dostluk gurubu, ayrışma medeni ve de makam mevki ziyaretleri gerçekleştirmekten ileri gidemedikleri gibi Tokat’ta ve Ankara’da ses getirecek hizmetlere imza atamıyor. Aktif olanları da BAŞKENT TOKATLILAR gibi desteklemek yerine sadece eleştirmekle olmuyor. TOSİAD’ın BAŞKENT Tokatlılar başta olmak üzere tüm oluşumlara destek olmasından mutluyum.

TOKAT VE TOKATLILAR için düşüncem, siz TOKAT ’ın neresindesiniz? Lütfen karar verin…
# Tokat’tan geçinenlerden mi?
# Ankara ya da başka bir ilde Tokatlı olarak geçinenlerden mi?
# Tokat’taki Tokatlılardan geçinenlerden mi?
# Tokat dışındaki Tokatlılardan geçinenlerden mi?
# Tokatlı reklamı ile geçinenlerden mi?
# Tokatlı garibanlardan geçinenlerden mi?
# Tokatlıların duygularından geçinenlerden mi?
Yoksa kendini aşmış hiç geçinme derdi olmayan Tokat ve Tokatlılardan başlayarak hizmet eden üreten STK temsilcilerinden misiniz?

Lütfen! Amacınız para kazanmak ise şirket kurun, reklam ve sohbet ise kulüp kurun, politika ise partilere üye olun…  STK’ları sadece bu tür amaçlar için düşünenler artık uzak durun. Emin olun ki Tokat ve Tokatlılara zarar veriyoruz.
#Ankara da her yıl başarılı 100 öğrencimize burs veren STK,
Var mı?
# Tokatta zorda ve muhtaç olan 20 insanı Ankara’ya getirip tedavisini üstlenen STK, Var mı?

STK’lardaki tüm sıkıntılara rağmen, tanışmak, danışmak, konuşmak ve kaynaşmak hizmet üretmek lazım.  Tokat ve Tokatlıdan başlayarak vatan için millet için doğrunun güzelin yanında olmak şartıyla.
TOSİAD’ a sadece vergi levhası olanlar üye olabiliyor diyorlar, bu birlikte daha çok üretim, ticaret ve bilgi alış-verişi içindir. Hedefiniz her şey ve her konu ise hedefiniz yoktur. Bu vesile ile TOSİAD ’ı desteklemek yerine sadece eleştirenlere gelin üye olun ve içini görün bir arada olun diyorum.  STK’lar üye sayılarıyla güçlenir ve öncelikle üyelerine hizmet verirler. Üyelik şartları uyduğu halde üye yapmaktan kaçınan vakıf ve dernekler sadece kişisel kulüp olurlar.

Sadık SAPER

TOSİAD 3.Dönem Genel Başkanı
 TOSİAD_12.02.2020_KURULDU1513 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YORULDUK BE DOSTLAR! - 16/07/2019
Uzun yıllardır; Dost meclislerinde Bahar'ın geldiğini, çiçeklerin açtığını, Kayısı 'nın çiçekten çağlaya dönmeye başladığını konuşamıyoruz…