TOKAT'LI STK 'LAR
Cemal KUTLU
kutlu.cemal@gmail.com
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...
18/05/2019

Allah’a şükürler olsun ki 7 Bölge 4 Mevsim cennet ülkemiz Türkiye'nin; emperyalistlerin işgalinden kurtuluşu ve tam bağımsızlığı için ilk adımının atılışının yüzüncü yılındayız!

Bu gün ise tüm olumsuzluklara rağmen; 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı yurdumuzun her köşesinde gurur ve coşkuyla kutlayabiliyoruz.

Ama tamda Atatürk’ün “Gençliğe hitabesi”’nin niçin yazıldığının anlaşılması gerektiği günlerdeyiz.

Çağımızda sadece; geçmişini iyi bilen, bu gününe sahip çıkan ve geleceğini çağdaş medeniyetlerin üstüne çıkaracak şekilde planlayabilen gençlerini yetiştiren uluslar ayakta kalabilirler. 

19 Mayıs gibi; Türk ulusunun tarihinde, her geçen yıl önemi daha da iyi anlaşılan, kıvançla kutladıkları bayramları ve özel günleri vardır.  Bu günler yurttaşlık bilincinin, birlik ve beraberliğin zirveye çıktığı çok önemli günlerdir. İşte bu günlerimize açılan kapının anahtarı olan 19 Mayıs, Türk ulusu için, dünya durdukça yaşayacak olan; demokratik, laik Türkiye cumhuriyetinin kuruluş yolunun da başıdır. Ve kurucu önderimiz ATATÜRK ’ün, bağımsızlık ateşini yaktığı 19 Mayıs'ı doğum günü olarak kabul etmesiyle, 19 Mayıs'ın Türk ulusunun şanlı tarihindeki yerinin ve öneminin altını kalınca çizilmektedir.

19 Mayıs; Sevr anlaşmasıyla teslim alınmış “saltanat” şehri İstanbul’dan her türlü canlı-cansız çıkışının İngiliz vizesine bağlandığı şartlarda altında 16 Mayıs 1919 tarihinde “Bandırma Vapuru” ile İstanbul’dan ayrılıp üç gün sonra 19 Mayıs 1919’da bittiği gündür. Ve aynı gün ülkesinin içinde bulunduğu durumun bir yazgı olmadığını söyleyen ve "Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına" yürekten inanan gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, Samsun'a çıkışıyla bir güneş gibi ülkesini ısıttığı, aydınlattığı gündür.

Atatürk'ün Anadolu yolculuğu ve 19 Mayıs 1919’da Samsun'a çıkışı; tarihinde 16 devlet kurmuş olan Türk Milletinin kurduğu,  Osmanlı’nın “hilafet” döneminde adeta “kendi vatanında vatansız kalışına” ve yok oluşuna isyan ederek sönmek üzere olan küllerinden Türk ulusunun diriliş ve bağımsızlık ateşinin yakıldığı ve özgürlük savaşının fiilen başladığı gündür.

19 Mayıs; Türk Ulusunun, ülkesini parçalamak isteyen emperyalistler ve onlara “manda” olmak isteyenlere karşı varlık-yokluk savaşının başladığı, ulus onurunun, birliğinin ve bölünmez bütünlüğünün kararlılıkla koruyacağının tüm dünyaya ilan edildiği gündür.

19 Mayıs; aynı zamanda, Türk kurtuluş savaşı sonuçlandığında ise emperyalistlerin sömürüsü altındaki tüm mazlum uluslara örnek olan Türk ulusunun düşünce ve duygularının ortak ürünü olan, yurttaşlık ve ulus istencini üstün kılan, lâik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin de yıkılmaz temellerinin atıldığı gündür.

19 Mayıs;  Atatürk ilke ve devrimlerine yürekten bağlı, kurucu önderini kendine örnek alan, aklın ve bilimin ışığından asla ayrılmayan Türk gençliğinin ve tüm yurttaşlarımızın, Nutuk ve Gençliğe hitabeyi satır-satır okuması, anlanması ve anlatılmasının ne kadar önemli olduğunun hatırlandığı değil hiç unutulmaması gereken bir gündür.

Ama unutmamak ve hatırlatmak gerekir ki; kurtuluş sonrası, kurucu önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ’ün ekonomik model tercihinin önemi ve asır öncesinden ileri görüşünün değeri bu günlerdeki ekonomik “kriz” ile bir kez daha anlaşılmıştır. 1950 sonrası yönetimlerin; üretim toplumu yerine tüketim toplumu yaratma çabalarının bir sonucudur bu günkü nokta. Bırakalım sanayide üretim artışını değerlendirmeyi bir yana, nasıl ederiz de yeniden “kendi kendine yeten” tarım ülkesi oluruz? Baksanıza; “yiğit muhtaç olmuş kuru soğana”, “Saman”, “Et” vb. ürünlerin ithalinden ve bu gibi “utançtan” ne yaparız da kurtuluruz? Rantiyecinin - Şantiyecinin; Sanayiciden çok daha fazla kazandığı, hak-hukuk ve adaletin hayatın her alanında son sıralarda yer aldığı “bencil- bireyci” yönetim anlayışından kurtulmadan sanayiciden üretim ve yatırım beklemek sizce nasıl olacak ki? Ve Atalarımıza olan borcumuzu nasıl ve zaman ödeyeceğiz?

7 bölge 4 mevsim cennet ülkemizde ve dünyada; bir tek insanın bile açlıktan ölmediği, hiçbir rengin eksik olmadığı güzel günlere…


721 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TOSİAD 5.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI... - 20/04/2022
TOSİAD-Tokatlı Sanayici ve İş Adamları Derneği 5. OLAĞAN GENEL KURULUNU YAPTIK… TOSİAD-Tokatlı Sanayici ve İş Adamları Derneği Genel Merkezimiz 5. Olağan genel kurulunu 30.01.2022 Pazar günü saat 14-18 arası Ankara-Gür Kent Hotel de gerçekleştirdik.
DAVRANIŞSAL BAĞIMLILIK... - 18/09/2021
Bağımlılık denildiğinde sigara, alkol ve çeşitli maddelere olan bağımlılık akla gelir. Oysa hayatımızda edindiğimiz pek çok davranışın da bağımlılığı vardır.
“Süper Akıllı Toplum”... - 05/07/2021
İnsanlığın gelişiminin tarih boyunca farklı aşamalardan geçtiği görülmektedir. İnsanlık tarihinin başlarında insanlar en temel ihtiyaçlarından biri olan beslenme ihtiyacını avcılıkla gidermişlerdir.
Şimdi Önlem Zamanı! - 17/05/2021
İkinci yılında da Covid-19 Salgını(Pandemi) devam ediyor ve birçok şirket likidite sorunları yaşıyor ve hatta bazıları ya iflas etti ya da iflasla tehdit ediliyor.
İŞ İNSANI OLMAK KOLAY YA “İNSAN OLMAK.”? - 22/02/2021
Pandeminin(Covid-19) tüm varyantlarıyla en ağır şartlarda devam ettiği dünyamızda acılarla dolu bir yıldan uzun süre geçti. Ve ne kadar sürer kimse bilmiyor…
Ey "HIRSIZLAR"... - 23/01/2021
7 Bölge 4 Mevsim Cennet Ülkemiz TÜRKİYE 'de Toprağımızın üstü altından daha değerlidir...
TOSİAD Ve VİCDAN BORCU... - 04/02/2020
Merhaba! Sevgi ve Saygıdeğer Tokat Ve Türkiye Sevdalıları… Eminim ki hepiniz; “Dil Birliği, El Birliği Ve Tokat’ın Dirliği İçin Varız” diyerek bu bülteni elinize aldınız ve okuyarak bu sayfaya da hoş geldiniz, şeref verdiniz…
TOKAT'I TANIMAK VE TANITMAK! (4) - 03/10/2019
TOKAT TANITIM MERKEZİ(TTM) ve Evrenin düzeni inançlara göre değişmez... İnsanlar hangi dine inanırlarsa inansınlar, ister Müslüman, ister Yahudi, ister Hıristiyan, ister Budist, ister Mecusi olsunlar. Yahut bunlardan hiç birine inanmasınlar...
TOKAT'I TANIMAK VE TANITMAK! (3) - 03/09/2019
TOKAT TANITIM MERKEZİ(TTM) ise bambaşka bir “TOKAT” bakışıdır…
 Devamı